19 Şubat 2015 Perşembe

Kaguya-hime no Monogatari


Yıl: 2013
Bölüm Sayısı: 1
Bölüm Süresi: 137 Dakika
Yayın Şekli: Film
Diğer İsimleri: The Tale of the Princess Kaguya, Prenses Kaguya Masalı, Princess Kaguya Story
Tür: Drama, Aile, Fantezi, Tarihi, Mitoloji
Yönetmen: Isao Takahata
Firma/Stüdyo: Studio Ghibli

 Ünlü Japon halk masalı Prenses Kaguya'nın hikâyesi anlatılmaktadır.

Yaşlı bir adam, bambu kesmek için ormana gittiğinde ışıldayan bir bambu ağacı görür ve oraya doğru gittiğinde bir bambu filizlenerek içinden küçük bir kız çocuğu çıkar. Yaşlı adam bu çocuğu avucunun içine alarak evine götürür ve karısına da gösterdikten sonra küçük çocuk bir bebek hâline gelir ve günden güne hızlıca büyüyerek yaşlı çiftin neşe kaynağı olur. Yaşlı adam bu güzeller güzelinin geleceğinin şehirde olduğunu düşünerek şehire giderler ve Prenses Kaguya'nın efsanesi böylece başlamış olur.
Çok anime izleyenler bilir sanırım Kaguya-Hime efsanesini. Yani öyle Japon halk hikâyelerini hiç duymasanız bile animeler sayesinde birkaç şey kapabiliyorsunuz kesinlikle. Kaguya-Hime ise en bilinenlerinden biridir sanırım. Ay Prensesi Kaguya... Japon halk masallarını anlatan bir anime de vardı Furusato Saisei Nippon no Mukashi Banashi adında... Hoş ben 42 bölüm izlemişim, daha sonra devam edeceğim*-* Genellikle aynı hikâyelerin farklı versiyonları anlatılıyor ama yine de güzel*-*

Çizimlerden başlayayım ilk önce animemize*-* Çizimler alıştığımız çizimlerden ziyade eskiz çalışmasından sonra rastgele renklendirme çalışması yapılmış gibi, ama gözü yormayan bir havası var. Ne çok hoş ne çok kötü orta karar derecesinde. Sanki masal kitaplarındaki çizimler gibi bir varmış bir yokmuş tarzında bir çizim yani. Kaguya-Hime'den de böyle bir çizim beklenirdi sanırım =P Hoş daha modern bir çizim olsaydı daha güzel olabilirdi tabii. Her neyse...
Prenses Kaguya'nın hikâyesini izlerken bazı zamanlar güldüm bazı zamanlar üzüldüm ve bazı zamanlar insanoğlunun zaaflarını tekrar görmüş oldum. Yani neredeyse tüm duyguları yaşatan bir hikâye. Hele ki yanlış anlaşılmalar sonucu gelişen bir hayat sürmek anlatılınca... İnsanlar birbirini dinlemeyi ne geçmişte ne gelecekte anlayabilecek dedirtiyor insana. Hoş eski zamanda kadınların pek bir değeri olmadığı için zamanını anlatan bir yapım, ancak kadınların hâlâ pek bir değerinin şu zamanlarda bile anlaşıldığını sanmıyorum. Yani dönüp dolaşıp sonuç eşitsizlik ve kafa yapısına bakıyor. Ve anladığım kadarıyla ben bugünlerde bu tarz animeler seyretmemem gerek*-* Konuyu dönüp dolaşıp bunlara getireceğim anlaşılan.Animenin en sevdiğim karakteri =)

Aklıma gelmişken Kaguya'nın sözde güzel olması için o güzelim kaşlarını almadılar mı, bir de üstüne üstlük dişlerini siyaha boyamaları o_O Japonların güzellik anlayışlarını pek bilmiyorum, ancak bu animeden çıkaracağım pek de hoş olmayan bir güzellik anlayışları var. Zaten eskiden okuduğum ve gördüğüm bir habere göre kadın geyşalar sırf erkeklerin kadınları küçük ayaklı güzel görünüyor diye ayaklarını küçültmek için küçücük ayakkabı giymeleri ve bu ayakkabıya sığmak içinse küçük ayak parmaklarını kırmaları gerektiğini görünce biraz iğrenesim geldi o_O Zaten Japonların kopuk bir millet olduğunu biliyorum, ama neyse... Bu arada kurguyu daha güzel yapsalarmış keşke demedim de değil, ancak yine de güzel bir filmdi tavsiye ederim*-*Hiç yorum yok:

Yorum Gönder